Bytová situace je v moravské metropoli podobná jako ve zbytku republiky. Developeři potvrzují značný nedostatek volných bytů. Co vás čeká, když se rozhodnete stavět nebo kupovat v tomto městě nemovitost?

Aktuální bytová situace v Brně

Odborníci mají jasno, inzerátů ve znění „koupím rodinný dům v Brně“ na současných realitních serverech příliš nenajdete.

Bydlení v tomto moravském městě je zejména pro mladé rodiny nedostupné a drahé. Realitní makléři souhlasí: V současné chvíli se ceny bytů přímo ve městě pohybují na zhruba šesti až sedmi milionech.

Za poslední tři roky nastalo zdražení asi o 30 %. U rodinných domů došlo v Jihomoravském kraji za posledních 10 let k nárůstu průměrné kupní ceny o 40 %

Naproti tomu se významně rozrůstá nejbližší okolí Brna, například Adamov nebo Rosice. Důvod je jasný, bydlení mimo město je dostupnější i pro mladší zájemce. Mnohým často nezbývá, chtějí-li bydlet například z důvodu lepší dostupnosti práce přímo v Brně, než jít do nájmu.

Ostatně investoři jsou právě tou cílovou skupinou, pro kterou je v aktuálních podmínkách nakupování výhodné. Následně totiž bydlení mohou pronajímat.

Jak to bude dál aneb koupit nebo ještě čekat?

Máte-li k dispozici finance a chcete si pořizovat vlastní bydlení (neplánujete zároveň investovat), radí odborníci koupit.

I když se to vzhledem k dosavadnímu vývoji cen nezdá, realitní trh se zřejmě v dohledné době k poklesu nechystá a bylo by mylné se tak domnívat, že je čas a za pár let bude možné koupi bytu v Brně realizovat levněji.

Ceny zřejmě budou ještě dál stoupat. Může za to především fakt, že česká ekonomika je závislá na exportu a je pod německým vlivem. Navíc volných nemovitostí rychle ubývá a nové se nestaví.

Tip na článek:  Velikonoce ve světě – jiný kraj, jiný mrav

Kupujeme dům aneb jak koupit a neprohloupit

Vzhledem k tomu, že ceny novostaveb jsou na vysoké úrovni, může být pro některé zájemce řešením koupě starší nemovitosti. Ta ale má svá rizika.

Závady, které se projeví až za několik měsíců po koupi, jsou doslova noční můrou každého novopečeného majitele nemovitosti. Mnozí již zjistili po první prožité zimě, že jejich původně vysněný domov je prakticky neobyvatelný.

Naprosto klíčové tak je zhodnocení technického stavu nemovitosti. Jednoznačně vyrazte na osobní prohlídku. Nespoléhejte se na to, co vám říká makléř nebo prodávající. Vezměte si s sebou odborníka.

Dům byste si měli prověřit i z hlediska právních vad. Ty se mnohdy odhalují velmi obtížně a jejich náprava je prakticky nemožná, na rozdíl od řemeslných nedodělků. Určitě nahlédněte do katastru nemovitostí.

Nebojte se opět část starostí přenést na právníka, který dokáže prověřit smlouvy tak, aby se ujistil, že na nemovitosti například nevázne věcné břemeno. Také byste s ním měli konzultovat znění kupní smlouvy.

Realitní seznamka zipHOME

Chcete dobře prodat nebo koupit dům v Brně? Vyzkoušejte zcela novou platformu tzv. realitní seznamku. Na tomto místě najdete nabídky i poptávky po nemovitostech v Brně. Výhodou této seznamky je přímé propojení mezi prodávajícím a kupujícím bez zbytečného mezičlánku, kterému pak odvádíte procenta z prodeje.

Nemovitosti na portálu zipHOME prochází kontrolou na správnost informací, máte tak jistotu, že nekoupíte nemovitost se skrytými vadami. Navštivte stránku www.ziphome.cz

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *