Když na jazykové vzdělávání přijde, je – kromě výběru samotné formy kurzu (klasické jazykové kurzy, firemní vzdělávání, pomaturitní studium) – důležitý zejména samotný proces výběru jazykové školy.

Co si budeme povídat, nabídka mnohdy neodpovídá kvalitě. A že je zrovna nabídka jazykových škol a možností jazykového vzdělávání – obrovská! Jak se v tom vlastně vyznat?

Pojď se s námi dnes mrknout na pár oblastí, které – ač se zdají být samozřejmé – v mnoha případech zas až tak samozřejmé nejsou. Na co tedy při výběru jazykové školy dávat pozor?

Nenech se zmást cenou kurzu

A pamatuj, že ne vždy platí, že bys měl sáhnout po nejnižší ceně. Stejně jako u mnohých dalších věcí, taky jazykové kurzy ovlivňují různé faktory, které mohou s cenou pohnout – a taky z toho důvodu se ceny kurzů u různých jazykových škol mohou velmi lišit.

Co se kurzů týče, je jejich cenová nabídka vždy velmi specifická. Stejně tak, jako na cenu, je totiž důležité dívat se taky na počet lekcí (či vyučovacích hodin), které za uhrazenou částku dostaneš.

Snadno si tak můžeš sám spočítat, kolik ve výsledku jedna lekce stojí a porovnat reálné ceny u vybraných jazykových škol. Když pak najdeš za kurzy angličtiny cenu v řádu desítek tisíc, neprotočíš už nikdy oční panenky vzhůru – ale zjistíš si, že se jedná o pomaturitní studium angličtiny, které vlastně při rozpočítání na lekce (jedná se o 20 vyučovacích hodin jazyka týdně) vyjde každá vyučovací hodina v podstatě za hubičku!

Cenové rozdíly však dělením na jednotlivé lekce nezmizí. Proto ještě jednou apelujeme na to, že levnější rozhodně neznamená lepší. Jestliže narazíš na, až podezřele, levný kurz, můžeš si být jistý, že se tato částka projeví na kvalitě kurzu.

Může se tak klidně stát, že tě místo slíbených 4 účastníků v kurzu překvapí na první lekci hned 15 spolužáků, nebo že bude za tvé firemní kurzy angličtiny zodpovědný nekvalifikovaný lektor.

Zrovna v případě jazykového vzdělávání platí, že bys na sobě neměl šetřit a že se vyšší investice mnohdy vyplatí!

Nezapomeň se podívat na reference školy

Ať už se se jedná o reference bývalých studentů jazykovky, nebo o hodnocení studentů současných – jedná se vždy o užitečný zdroj informací.

A ať už si to jazyková škola přeje nebo ne, hodnocení od účastníků svých kurzů se díky platformám jako je Google nebo třeba Facebook zkrátka nevyhne.

Tip na článek:  Být samouk nebo navštěvovat jazykové kurzy?

A jelikož je známo, že nespokojení zákazníci se vždy ozvou (žel, na rozdíl od těch spokojených) – věř, že se všechny výtky na internetu velmi jednoduše dozvíš.

Rozhodně by ses neměl nechat ukolébat tím, jak samotná škola vychválí své kurzy španělštiny na svých webových stránkách – ale měl bys zabrouzdat taky na nezávislé portály jako je již výše zmíněný Google nebo stránka Jazykovky.cz, kam mohou studenti z kurzů ke každé jazykové škole přidávat své poznámky a svá hodnocení.

Tyto stránky jsou velmi dobře ošetřeny proti tomu, aby mohla škola podobu svých recenzí jakýmkoliv způsobem ovlivňovat a měnit.

Další možností je zeptat se přímo svých známých na jejich doporučení. Navštěvuje Tvůj známí firemní jazykové kurzy? Zeptej se ho, která jazykovka kurzy organizuje a jak je spokojený. Budeš letos maturovat a chceš jít studovat roční pomaturitní kurz jazyků?

Není nic jednoduššího, než se zeptat na radu bývalých maturantů! Můžeš si být jistý, že jsou to právě lidé – ať už ti on-line nebo ti z tvého okolí, kteří Ti podají ty nejlepší reference!

Proklepni si lektory

Mezi jazykovými školami panuje takové rčení – a to, že každá jazykovka je pouze tak dobrá, jak dobří a kvalifikovaní jsou její učitelé a lektoři. Chápej – každá škola může být jen tak dobrá, jak dobrý je její nejhorší lektor.

Můžeš si totiž vybrat třeba tu nejlepší jazykovou školu světa, ale jestli budeš mít zrovna smůlu na lektora, ovlivní to celou Tvou zkušenost s jazykovkou. Proto by každá jazykovka měla mít na svých webových stránkách seznam svých lektorů, včetně jejich pedagogického vzdělání a zkušeností s jazykem.

A jak se takový dobrý lektor pozná? Základem může být jazykový certifikát – co je však, dle nás, mnohem důležitější, to jsou zejména bohaté zkušenosti s učením.

Velkým plusem u každého lektora je samozřejmě taky zkušenost ze zahraničí – díky které si můžeš být jistý, že vyučovaný jazyk opravdu ovládá na skvělé úrovni.

To je jen nástin pár věcí, na které by sis měl, mimo jiné, taky dávat pozor při výběru své jazykové školy. Napadají Tě další věci? Máš k výběru kurzu – či samotné školy nějaké otázky?

Zastav se za námi v kanceláři školy PELICAN v centru Brna. Více než rádi Tě vyslechneme a s výběrem vhodného kurzu právě pro Tebe poradíme. Těšíme se na viděnou!

Tvůj PELICAN

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *