Dráždivý kašel

Kašel je možné definovat jako reflexivní akci dýchací soustavy, směřující především k uvolnění dýchacích cest od hlenu, odumřelých buněk či cizorodých těles. Kašel začíná krátkým vdechem, po němž následuje mohutný výdech. Obvykle člověk zakašle několikrát za hodinu a ani to nezaregistruje. Pokud se však kašel vyskytne ve větší míře, je namístě mu věnovat větší pozornost a kašel i jako možný příznak závažnějšího onemocnění nepodceňovat.

Akutní kašel je často příznakem infekce horních cest dýchacích, související s chřipkou, virózou či jiným sezónním onemocněním a může trvat i dvacet dnů. Všeobecná představa, že běžný kašel přejde zhruba po týdnu, je tedy mylná. Dle aktuálních průzkumů nejvíce obtěžující příznaky odezní v průměru po osmnácti dnech, bez ohledu na to, zda nemocný užívá léky nebo ne. Pacienti často již po čtyřech či pěti dnech trvajícího kašle vyhledají lékaře, a když se navzdory užívání léků ani po dalším týdnu kašel nemírní, navíc žádají silnější léky. Lepším řešením v případě běžného nachlazení je spíše dát tělu čas vypořádat se s problémem vlastními silami. Zbavení se hlenu je totiž proces, který logicky nějakou dobu trvá a nelze jej zvlášť urychlit. Nasazení antibiotik zde nemá žádný vliv na rekonvalescenci, naopak původci infekce se mohou lékům přizpůsobit a geneticky zmutovat. Takto vznikají rezistentní a multirezistentní bakterie, na které se jen těžko hledá léčebný prostředek.

Tip na článek:  Jednorázové elektrické cigarety: 5 výhod, které nabízí oproti klasickým cigaretám

Jak se tedy zbavit kašle přírodní cestou? Vedle dodržování obecných zásad zdravého životního stylu často pomáhá popíjení bylinných čajů proti kašli, osvědčený je yzop, lipový čaj, čaj z jitrocele, černého bezu nebo podbělu. Dalším pomocníkem může být inhalace hypertonického roztoku z kuchyňské či mořské soli. Je také vhodné v bytě dodržovat optimální vlhkost a teplotu a často větrat.

Léčiva sloužící k léčbě kašle jsou pak v zásadě trojího typu, podle typu kašle, který mají eliminovat. První skupinou jsou léčiva zkapalňující sputum (chrchel), která slouží k rozpuštění hlenu a užijí se v případě, kdy pacient v dýchacích cestách cítí hleny, které se mu však kašláním nedaří odstranit. Příkladem je Mucobene nebo Solmucol. Druhým typem léčiv jsou antitusika, která tlumí dráždivý kašel, tj. kašel suchý, kdy není co odkašlat. Příkladem antitusik je Tussin nebo Sinecod. Poslední z trojice jsou pak expectorancia, léčiva sloužící k odstranění sekretu z dýchacích cest. Příkladem poslední skupiny je Ambrosan či Bromhexim.

Ať už se s kašlem rozhodneme bojovat jakkoli, je závěrem na místě zdůraznit, že v případě pacientů s oslabenou imunitou, u malých dětí, při kašlání doprovázeném bolestí na průduškách, ztíženým dýcháním či při vykašlávání krve je rozhodně vhodná konzultace s praktickým lékařem.

Všechny léky, vitamíny a další přípravky je možné nakoupit v online lékárně.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *