Wallpaper Antique Damaged Damage  - kayelleallen / Pixabay

Mnoho z nás to zná. Ten nešťastný pocit, když objevíme plísně na stěnách. Většinou tomu je u málo větraných a nedostatečně vytápěných místností. Nemusí to být však pravidlem. Lze vždy vyřešit tento problém tak, že si dáme pozor na pravidelné větrání (ideálně krátké a intenzivní) a začneme v místnosti/objektu více topit? V řadě případů po naordinování těchto základních zásad se situace zlepší, někdy je však na vině okolní vlhkost, kterou již takto lehce vyvětrat nelze.

Důvodem je vlhkost

Za problémy s plísní a tmavými tečkami na zdi stojí především vlhkost. Ta může být základním problémem ve chvíli, kdy je její působení tak intenzivní, že narušuje zdivo. Na to zpravidla působí z jeho vnější strany, tedy zvenku, kdy je na zdivo kladem jeden velký nelehký úkol, kterým je zadržení okolní vlhkosti. Okolní vlhkost existuje a je všudypřítomná. Ať už v podobně nízkých teplot, sněhu, deště či permanentním působením vzlínající vlhkosti pod terénem (např. sklepní prostory).

Zdivo by v ideálním případě mělo být ošetřeno tak, aby těmto okolním povětrnostním podmínkám odolalo a vlhkost nepropustilo. A to jak do svých struktur, tak přes vnitřní omítku směrem do místnosti. Pokud tak nastane, pak větráním a topením nic nevyřešíme a musíme hledat komplexnější a účinnější řešení. Naruší-li se vlivem vlhkosti struktury zdiva, je nutné je znovuobnovit. Ideálně takovým materiálem, který bude mít hydroizolační vlastnosti a vytvoří tak reálnou bariéru, která nepropustí vlhkost dál.

Tip na článek:  Prodej nemovitosti: Jak na to a kdy je lepší se obrátit na realitku?

Těmito vysoce specializovanými pracemi se zabývá obor sanace zdiva, kdy například pomocí chemické injektáže zdiva do něj dodá speciální vodoodpudivou směs, která zastane funkci oné bariéry a vlhkost zadrží.

Odkop terénu

V případě sklepních prostor, kdy je aplikována svislá hydroizolace z vnější strany zdiva, je nutné počítat i s výkopovými pracemi, aby bylo možné provést odkop přilehlého terénu. V některých případech tento úkol zastane těžká technika, mnohdy však jsou například z důvodu nedostatku prostoru použity ruční výkopové práce.

Odborníci na prvním místě

Jak bylo uvedeno už v řádcích výše, sanační práce jsou vzhledem ke svému charakteru náročné. A to nejen z hlediska praktického, ale i teoretického. Zkušený pracovník musí umět vyhodnotit situaci a doporučit nejvhodnější metody a postupy. Jedná se o zásahy do zdiva, kdy je často potřeba brát ohled i na statiku objektu, která nesmí být nikdy nijak narušená.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *