Obezita v Česku

To, že obyvatelé České republiky nikdy nepatřili k nejštíhlejším v Evropě, je známý fakt. Typická představu Čecha dobře ilustruje postava dobrého vojáka Švejka. Spíše zavalitý chlapík – prostě kus chlapa. V poslední době se už ale nedá hovořit jen o zavalitosti, ale Češi se velmi úspěšně propracovávají k obezitě.

Každé desáté dítě v ČR je obézní

Podle nedávno zveřejněných dat má v České republice min. 15% dětí nadváhu a min. 10 % dětí je obézních.  Tento stav je minimálně 3x větší než jak tomu bylo v roce 1991. Tento velký nárůst obézních dětí se nejčastěji zdůvodňuje tím, že děti milují jídlo z fast foodu. To je ale zavádějící. Stejný počet obézních dětí jako ve velkých městech kde působí fast foodové řetězce je i na malých městech a vesnicích. Problém je tedy spíše v celkové změně životního stylu. Děti mnohem méně sportují a tráví čas venku.

Více je přitahuje počítač, kde tráví dlouhé hodiny při hraní her, sledování videa z Youtube nebo s kamarády na Facebook.

Problémy s nadváhou má až 40% Čechů

Podle dalších výzkumů má problémy s váhou minimálně 40% Čechů. (jiné údaje udávají dokonce hodnoty 60-65% Čechů, kteří jsou obézní). Tento stav může z dlouhodobého hlediska znamenat velký problém. Obézní lidé jsou totiž častěji stiženi nejrůznějšími chorobami, a mají mnohem kratší délku života. Vzhledem ke stavu českého zdravotnictví a vzhledem ke stavu českých financí to pak v budoucnu může být velký problém, kdy výdaje na léčení obézních mohou pro státní rozpočet znamenat opravdovou katastrofu.

V USA investují do boji s obezitou 150 miliard

Na tento problém s velkým počtem obézních už narazili v USA kde je tradičně nejvíce obézních obyvatel. V Americe si již tento problém uvědomili a pokoušejí se proti obezitě svých obyvatel bojovat. Do kampaně proti obezitě se zapojil i americký prezident Barack Obama. V USA vydávají na boj s obezitou 150 miliard dolarů ročně. Pro vaši představu to je více než dvojnásobek rozpočtu české republiky na rok 2014.

Tip na článek:  Okuliare sú tento rok módne privilégium

Co je to obezita

Obezita je stav, kdy má člověk takové množství tuku, které již může ohrožovat jeho zdraví. Definice obezity se poměrně často mění a vyvíjí. Stav obezity se nejčastěji vyjadřuje pomocí takzvaného BMI indexu. Tento index se počítá na základě tělesné výšky a váhy. Podle aktuálního stavu je člověk, který má více než 25kg/m2 považován za obézního. (naopak osoba která má BMI nižší než 20 má podváhu). Celá stupnice BMI je širší – kompletní přehled BMI najdete na této stránce, kde si sami můžete spočítat v online kalkulačce BMI, jak na tom jste

Jak bojovat s obezitou?

Na internetu existují desítky stránek a online poraden, které se zabývají otázkou jak zhubnout? Pokud i vy uvažujete o tom že by jste měli shodit pár kilo, prvním krokem by mělo být, že e zamyslíte nad svým životním stylem. Cvičíte nebo máte alespoň nějaký aktivní pohyb? A co váš jídelníček, nezasloužilo by si vaše tělo nějaké odlehčení, trochu více zeleniny a trochu méně tučných jídel? Pro zhubnutí je potřeba především pevná vůle a trocha odhodlání. Jen tak se můžete pustit do boje se svou váhou a pokusit se zhubnout trochu v bocích nebo zhubnout břicho nebo třeba zhubnout stehna.

Prvním krokem by mělo být zjištění jak je na tom váš BMI index. Pokud se jeho hodnota pohybuje v horní hranici je určitě dobré, abyste se poradili se svým lékařem o nejhodnějším postupu.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.