Máte rádi hezké a originální věci, které se budou vyjímat ve Vašem interiéru nebo na zahrádce? Potom je právě pro Vás vhodné pěstování rostlin v aeráriích.

Co je to aerárium?

Aerárium pochází z latinského aer – vzduch a terra – země. Jsou to malé skleněné nádoby s jedním větším otvorem, které lze zavěsit. Často se jim přezdívá zahrádka na niti nebo létající zahrádka. Nádoby nebo baňky mohou mít různé velikosti i tvary.

Fungují na principu malých skleníků, proto jsou vhodné k pěstování rostlin, které žijí se vzdušné vlhkosti, např. bromélie, mini orchideje, masožravé rostliny, kaktusy a sukulenty. Není to ovšem podmínkou, v aeráriích lze pěstovat všechny rostliny, které se do nádobky vejdou. Zajímavá jsou také aerária s živými květy.

Jak na to?

Začneme tím, že si musíte vybrat rostlinu, kterou budete schopni prostrčit otvorem. Dále si připravíme drť, kamínky, prakticky vše, čím budeme chtít nádobku ozdobit a vhodný je také substrát na připravenou rostlinu. Rostlinu si nejprve vyndáme z květináče a oklepeme zeminu, šetrně, tak abychom jí neponičili.

Nyní můžeme přejít k přípravě drti, začneme tím, že na dno aerária nasypeme pár lžiček drtě, uděláme malý důlek a začneme přidávat substrát, základ je připravený, můžeme přejít ke vsazení rostlinky do aerária, stěny obsypáváme zbytkem připravené drtě, avšak okolí rostliny substrátem.

Je důležité postupovat poctivě, aby rostlina v aeráriu měla vše, co potřebuje. Se zasypáváním končíme cca 0,5cm pod spodním okrajem otvoru. Není podmínkou, že do jednoho aerária smíme zasadit pouze jednu rostlinu. Na závěr můžeme pinzetou přidat do otvoru kamínky na dozdobení aerária.

Tip na článek:  Ratanový nábytek vám nabídne vysokou odolnost a dlouhou životnost. Jak postupovat během jeho výběru?

Péče o rostliny v aeráriu

Nabízí se otázka, jak se správně o zasazené rostliny starat. Péče se liší podle druhu rostlin. Pro bromélie a mini orchideje je vhodné rosení destilovanou vodou z toho důvodu, že tyto rostliny jsou zvyklé na dešťovou vodu, která neucpává průduchy rostlin díky absenci minerálů. U sukulentů a kaktusů je vhodná zálivka čajovou lžičkou.

U těchto druhů rostlin s vodou opravdu opatrně. Musíme dát pozor na to, aby rostliny nikdy nestály ve vodě, zabráníme tím jejich uhnívání.

Další využití

Aerária lze využít také jako dekoraci, v poslední době jsou aerária velice žádaná na zahradní slavnosti, svatby a další oslavy. Můžeme si je nazdobit různě barevnými kamínky, tak aby nám ladily s ostatními dekoracemi. Vhodné jsou také svíčky, či drobné dekorativní předměty. Jak již bylo zmíněno, aerárium může také sloužit jako váza pro živé květy.

Tyto skleněné ozdoby můžete zavěsit prakticky všude, na zahradě si jimi můžete ozdobit terasy a pergoly, a doma je můžete dát do oken, do rohů místností nebo je zavěsit tam, kde si na ně připravíte závěsný háček

Tato neotřelá ozdoba rozhodně obzvláštní a rozsvítí Váš byt a zahradu! Je jen na Vás, jaké aerárium vytvoříte. Velký výběr skleněných aerárií ve tvaru koulí, kapek a dalších najdete na stránkách www.lepaso.cz

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *